joi, septembrie 23, 2021

Imagini de la finala ediției 2

Proiectele câștigătoare (etapa pe sector) - vot juriu

Premiile pe sector

Locul 1

Nume proiect: Navă colectare selectivă+Generația Smart

Elevi: Rareș Gabriel Iorga, Clasa a X-a D și Toma Elena Alexandra, Clasa a X-a A , Colegiul National ”Grigore Moisil” 

Premiu oferit: 2000 lei

Locul 2

Nume proiect: Orasul inteligent la portile viitorului

ElevYunus-Amiri Sisan, Clasa a IX-a A, Liceul Teoretic”Tudor Vladimirescu”

Premiu oferit: 1500 lei

Locul 3

Nume proiect: Into the 30’s future

Elevi: Ioan-David Păsărin și Claudiu Mirel Acosti, Clasa a X-a D, Colegiul Național ”Elena Cuza”

Premiu oferit: 1000 lei

Mențiune specială

Nume proiect: Future Streets of Bucharest

Elevi: Ioan Nicolae Teodorescu și Titi Florin Preda, Clasa a IX-a B, Colegiul Economic ”Costin C. Kirițescu”

Premiu oferit: 500 lei

Nume proiect: Oraș Inteligent 2030

Elev: Radu Andrei Ungureanu, Clasa a IX-a A, Colegiul Tehnic ”Petru Maior”

Premiu oferit: 500 lei

Proiectele câștigătoare (etapa pe liceu) - vot public + vot juriu

Colegiul Economic ”Costin C. Kirițescu”

Locul 1
Nume proiect: Future streets of Bucharest
Elev: Ioan Nicolae Teodorescu, Preda Titi Florin, a XI-a B

Locul 2  (două premii)
Nume proiect: Viitorul smart
Elev: Dragomirescu Alexandra Cătălina, a XI-a D

și

Nume proiect: High-Tech București

Elevi: Floarea Bianca Andreea, Dinu Andrei Ionuț, a XI-a E

Locul 3
Nume proiect: Soluții inteligente pentru problemele de viață în orașele anului 2030 din România Elevi: Chiriac Vlad, Teodor Voica, a XII-a D 

 

Colegiul Național „Elena Cuza”

Locul 1

Nume proiect: Into the 30’s future

Elevi: Ioan David Păsărin, Claudiu Mirel Acosti, a X-a D

Locul 2

Nume proiect: Optimizarea Traficului în București

Elev:Fabian Aghiorghioaie, a IX-a D

Locul 3 (două premii)

Nume proiect:  Intelliving

Elevi: Sturza Mihai-George, Robert Eduard Schmidt, Răzvan-Iulian Stoica, a XI-a D

și

Nume proiect: Orașul viitorului 2030

Elev: Cătălin Babii, a XI-a D

Mențiune specială

Nume proiect: Idei la baza viziuni mele

Elev: Bogdan Dragomir, a IX-a D

 

Colegiul National ”Grigore Moisil”

Locul 1

Nume proiect: Navă Colectare Selectivă + Generația Smart

Elev: Rareș Iorga, a X-a

Locul 2 (două premii)

Nume proiect: Futuropolis reloaded

Elev: Brîndușa Cazacu, a X-a

și

Nume proiect: Orașul Verde – Transportul – Calea spre un Smart City

Elev: Surugiu Ioana Monica, a X-a C

Locul 3

Nume proiect: Electromagneții

Elev: Barna Andrei, a X-a

Mențiune specială (două mențiuni)

Nume proiect: REFRESH

Elev: Barac Alexandru, a XI-a

și

Nume proiect: Smart living

Elevi: Păun Rareș, Drăghici Diana, a X-a F

 

Colegiul Tehnic ”Carol I”

Mențiune specială

Nume proiect: Orașul tehnologizat

Elev: Aron Alexandra, a XI-a C

 

Colegiul Tehnic ”Gheorghe Asachi”

Locul 1

Nume proiect: Managementul Inteligent al Traficului

Elev: Spiridon Radu Florin, a IX-a C

Locul 2

Nume proiect: Orasul inteligent 2030

Elev: Rada Tiberiu Antoniu, a IX-a C

Locul 3

Nume proiect: Orasul Inteligent 2030

Elev: Jugănaru Răzvan, a X-a C

 

Colegiul Tehnic ”Petru Maior”

Locul 1

Nume proiect: Oras Inteligent 2030

Elev: Radu Andrei Ungureanu, a IX-a A

 

Colegiul Tehnic de Poștă și Telecomunicații ”Gheorghe Airinei”

Locul 1

Nume proiect: Bucuresti un oras inteligent

Elev: Cuțăr Alexandru, a XI-a F

Locul 2

Nume proiect: Orasul visurilor împlinite

Elev: Voicu Mihaela, a XII-a G

Locul 3

Nume proiect: Oraș inteligent cu cetățeni inteligenți

Elevi: Mitrea Marian, Perșinaru Andreea, Vrânceanu-Vizentin Claudia, a X-a D

Mențiune specială

Nume proiect: Bucuresti Oras Inteligent

Elev: Sabrina Rusescu, a X-a F

 

Liceul Teoretic ”Marin Preda”

Locul 1

Nume proiect: Orașul Viitorului – O alternativă a orașului Smart

Elev: Mitru Catinca, a X-a B

 

Liceul Teoretic”Tudor Vladimirescu”

Locul 1

Nume proiect: Orașul Inteligent la Porțile Viitorului

Elev: Yunus-Amiri Sisan, a IX-a A

Locul 2

Nume proiect: Smart Living

Elev: Străulescu Adelina Maria, a X-a F

Locul 3

Nume proiect: Orașul Inteligent

Elevi: Nicolaea Andrei Ionuț, Vasile Andrei Teodor, a IX-a B 

 

Premii acordate

Locul 1 – voucher eMag în valoare de 500 lei

Locul 2 – voucher eMag în valoare de 400 lei

Locul 3 – voucher eMag în valoare de 300 lei

Mențiune Specială – voucher eMag în valoare de 300 lei

 

Marea finală între licee

Locurile 1, 2 și 3 din fiecare liceu înscris în competiție intră automat în competiția finală între licee. Elevii câștigători vor avea la dispoziție 3 minute (per proiect) pentru a-și susține proiectele în fața juriului, format din lectorii experți care au susținut sesiunile de informare în etapa anterioară a proiectului Orașul Inteligent 2030. Prezentarea proiectelor va fi susținută oral, elevii care să se ajute și de o prezentare pe suport electronic (format .pdf sau .ppt) sunt rugați să o trimită în prealabil pe adresa info@orasulinteligent2030.ro până pe 21 februarie, ora 13:00. Prezentarea trebuie să conțină maximum 5 slide-uri/proiect.

Proiectele care au obținut mențiune specială nu vor intra în competiția finală.

 

Toți elevii câștigători sunt invitați, alături de familie și/sau prieteni pe 21 februarie, ora 17:00, la evenimentul de decernare a premiilor Orașul Inteligent 2030, ediția a II-a, pentru a-și ridica voucherele și pentru a-și susține proiectele (doar locurile 1, 2 și 3) în fața juriului.

Premii acordate:

Locul 1 – voucher eMag în valoare de 2.000 lei

Locul 2 – voucher eMag în valoare de 1.500 lei

Locul 3 – voucher eMag în valoare de 1.000 lei

Mentiuni x 2 – voucher eMag în valoare de 500 lei

Rezultatul votului public al proiectelor înscrise la ediția II a competiției Orașul Inteligent 2030